Les 1 – ’t Twijde perron

Les 1 –  ’t Twijde perron

Thema: Herinnering
Lesduur: 60 minuten
Leerlingen leren:
– het lied ’t Twijde perron kennen en de betekenis
– een haiku (= een Japanse dichtvorm) schrijven


Beschikbare bestanden: (de links kunnen ook individueel worden aangeklikt)
Categorie:

Beschrijving

Voorbereiding

  • Lesinhoud doorlezen.
  • Powerpoint bekijken, klaarzetten en tekst bij de dia’s doorlezen (= achtergrond informatie verderop).
  • Nodig: digibord, computer/tablet met internetaansluiting, papier en pen of computer voor het gedicht, uit te printen werkbladen.
  • Uitprinten: 3 werkbladen
    – werkbladen met de strip van Charles van den Broek
    – werkbladen voor het maken van een woordspin
    -liedtekst ‘t Twijde perron
  • Eventueel meerdere voorbeelden van haiku’s opzoeken.

Lesdoel
Leerlingen leren:

  • het lied ’t Twijde perron kennen en de betekenis.
  • een haiku (= een Japanse dichtvorm) schrijven.

Lesinhoud
Inleiding

Kern

  • Deel de liedtekst in de vorm van de strip die Charles van de Broek ervan maakte uit en laat de leerlingen dit lezen.
  • Welke Groningse woorden ken je niet? Vraag of iemand de betekenis kent of zoek het op in het online zakwoordenboek
  • Vertel dat de kinderen zelf een gedicht gaan maken over herinneringen.
  • De leerlingen maken een woordspin over herinneringen. Welke dingen, dieren, mensen, beelden, geluiden, geuren, smaken, gevoelens etc. horen erbij?
  • De leerlingen maken met behulp van de woorden uit hun woordschilderij een haiku (= een Japanse dichtvorm) over een herinnering. Ze mogen er meerdere maken.
  • Voor uitleg over de haiku gebruikt je de powerpoint behorende bij de les.